V Praze je blaze? Na Velehradě je líp!

V sobotu 6. května se v Praze uskutečnilo finále Debatiády, mladší sestřičky debatních soutěží, kterých se účastní náš debatní klub.

Na Debatiádě sice neúčinkujeme jako soutěžící, ale zato se nabízí možnost vyzkoušet si roli porotců.

Požádali jsme bývalou studentku SGV, v současnosti už vysokoškolačku, a také aktivní debatní rozhodčí Markétu Ambrozkovou, která se finále zúčastnila, aby nám je trochu popsala.

„V Praze je blaze. A proto jsem se tam krátce po velkém ligovém finále vrátila znova, tentokrát na finále Debatiády, což je soutěž pro debatéry ze základních škol. Formát Debatiády se trochu liší od formátu, co debatují naši středoškolští zástupci, žáci mluví kratší dobu a oba týmy přináší vlastní problém a řešení.
Finále bylo rozdělené do I. a II. kategorie podle věku debatérů, kteří diskutovali o změně domácích úkolů, používání telefonů ve školách, přístupu ke zvířatům, klimatické změně, o dezinformacích i reklamě. Rozhodčími Debatiády mohou být i středoškolští studenti, kteří se seznámí s pravidly, a tak byla radost potkat třeba přátele z gymnázia v Kroměříži. Já jsem kromě rozhodování jela i jako zástupce komunikačního výboru ADK, a proto jsem na některá kola dostala foťák a snažila se zachytit průběh turnaje. Novou zkušeností pro mě bylo, když jsem byla zvolena předsedkyní panelu, to znamená, že po boku šesti kolegů rozhodčích jsem měla hlavní slovo v poslední, finálové debatě II. kategorie.“

Vítězi Debatiády se stali soutěžící ze Šlapanic. Nutno dodat, že starší šlapanické debatéry spolu se zástupci dalších klubů uvítáme zítra, 14. 5. na Velehradě. Bude zde probíhat druhý ročník Stojanova poháru v debatování metodou Karl Popper. Na Stojanově poháru uvítáme i Markétu, která k nám přijede opět ve funkci rozhodčí.

Držte nám všem palce, aby se nám zítřejší den povedl nejenom organizačně, ale i z hlediska debatních výsledků. Posíláme jedno velké Zlom vaz! našim dvěma týmům. O průběhu a výsledcích turnaje budeme informovat. 

-RosA-