Studentské volby do Evropského parlamentu na SGV

To, že letošní rok je rokem volebním, asi nikoho nepřekvapí. K datu konání voleb do Evropského parlamentu nám sice ještě nějaký ten den, resp. týden, chybí, ale studentské volby do Evropského parlamentu se celostátně na zapojených školách budou konat následující týden. Jelikož ale v týdnu od 20.5.2024 bude SGV žít probíhajícími maturitními zkouškami, odehrály se studentské volby na naší škole již tento týden, konkrétně pak v pondělí 13.5. a v úterý 14.5. Zatímco k opravdovým volbám je nutné dosáhnout věku alespoň osmnáct let, u studentských voleb postačuje to, že volič je žákem příslušné školy. Organizace studentských voleb se ujal tým, jehož ústřední postavou byl student 4.B Marek Bartošík. Jemu k ruce pak byli i další studenti, kteří tvořili volební komisi – Jan Dohnal (4.B), Mikuláš Just (4.A), David Valenta, Tereza Bůžková a Benedikta Kočí (všichni ze  2.B). Ten upravil místnost bývalé jezuitské kaple do podoby volební místnosti a volby mohly začít.

A jak volby na SGV dopadly? Volební účast dosáhla 31,4%. Nejvíce hlasů získaly kandidátky SPOLU a Starostové, které získaly shodně 35,71% hlasů. Podrobné výsledky je možné zhlédnout na školním IG účtu, kde se dozvíte mimo jiné i koho nejvíce volily dívky a koho chlapci nebo která ze tříd měla nejvyšší volební účast.

V závěru je třeba poděkovat všem organizátorům a zejména Marku Bartošíkovi ze obrovské nasazení, díky kterému se mohlo toto volební klání na SGV uskutečnit.

Eva Pěchová