Exkurze do Mendelova muzea

V pondělí 15. 4. absolvovalo osmnáct studentů třetího ročníku SGV exkurzi do Mendelova muzea v Brně za doprovodu učitele Hynka Stodůlky.

Hned ve vstupu do muzea se nás ujala mladá průvodkyně a rozdělila naši skupinu na šest jednotek.  Každá jednotka obdržela pracovní list s problematikou GMO organismů. Po cca 15minutové přípravě se mluvčí každé skupiny prezentoval s řešením zadaného problému a posléze proběhla zajímavá diskuze ohledně budoucího využití GMO organismů z hlediska ekologického, etického, odborně řešitelného a ekonomického. Už jenom tato úvodní hodina byla velice přínosná.  

Další čas studenti věnovali vystaveným interaktivním modelům, které charakterizovaly nejen výzkum J. G. Mendela, ale i další objevy genetiky a posléze molekulární biologie. K osahání zde byly takové přístroje jako PCR cyclery, kde dochází k amplifikaci DNA k výzkumným či forenzním účelům. Celkově nás nadchla symbióza historických prostor, prezentovaných výzkumných metod opata augustiniánského kláštera, se soudobými postupy i praktickým využíváním objevů molekulární biologie a genetiky.

RNDr. Hynek Stodůlka, MBA