Ruštináři na Masarykově univerzitě v Brně

Na pozvání Katedry ruského jazyka a literatury na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity jsme se ve středu 27. 09. vydali do Brna na schůzku s rodilými mluvčími.

Desítka prváků z 1.A, kteří se už dobře znají ze seznamováku, z cesty do Pobaltí nebo z hodin ruštiny, zažili další společnou akci. Staré Město, vlak, šalina, budova fakulty. Tam už na nás čekaly Tamara a Taťána, dvě učitelky ruštiny, které jinak pracují v Granadě ve Španělsku. Připravily si pro nás program pro ruštinářské začátečníky, ale pak byly překvapené z toho, jak nám to šlo. Rozdělili jsme se na dva týmy (už když jsme dávali týmům jména, hodně jsme se nasmáli), pak byl tematický kvíz v angličtině (to si nás oťukávaly) a vzápětí to rozbalily s ruštinou. My jsme se nedali zaskočit, a tak nám to spolu pěkně šlo. Bylo veselo a dvě společné hodiny uběhly jako voda.

Na katedře ruštiny jsme si užili všechno – od programu přes prohlížení fotek z letní školy vysokoškoláků v Uzbekistánu až po občerstvení, které pro nás připravili. Něco z pochutin, které nám nabídli, jsme už někteří znali z cesty do Pobaltí: sušky, kvas, chalvu. (A že chalva byla výborná! Přivezli ji studenti z letní školy, byla přímo z trhu v Taškentu.) Tamara a Taťána se s námi nakonec stylově rozloučily: daly  každému z nás osobní přáníčko v ruštině, aby se nám v ruštině dařilo i do budoucna.

A teď malé interview, jedna otázka pro účastníky: Co se vám na našem zájezdu do Brna líbilo nejvíc?

Monika: “Na univerzitě se mi líbilo, že jsem se naučila něco nového z ruštiny. A líbila se mi i cesta vlakem tam a zpět.

Niky: “Oceňuji, že na nás T+T mluvily jak anglicky, tak rusky. Hrály s námi spoustu her a na konci jsme si pustili nějaké ruské písničky a my jsme jim zazpívali naši českou písničku Svaz českých bohémů.” (Nutno poznamenat, že Wohnout hřměl už celým Pobaltím. :o)

Filip: “Líbil se mi přístup našich učitelek, které jsou rodilé mluvčí ruštiny.

Marek: “Nejlepší byla ochutnávka tradičního jídla. Nečekal jsem, že mají tak dobré pochutiny.

Ella: “Já jsem si to užila. Díky aktivitám, které pro nás připravili, jsem si krásně procvičila ruský jazyk.

S pomocí Monči, Niky, Filipa, Marka a Elly zapsala -RosA-