Mluvíme jazykem Sacharova, Vysockého, Sorokina

Už od začátku kalendářního roku se nám v hodinách ruského jazyka rozjelo celoškolní kolo soutěže v ruském jazyce.

Všichni žáci, kteří se učí v naší škole ruštinu, si připravili z nabídky konverzačních témat svoje top 2-3, a tím se zúčastnili přímo ve svých třídách základního kola. 

Ti nejúspěšnější pak přípravu rozšířili o další témata a předstoupili před porotu nejpřísnější – své spolužáky. V každé skupině se odehrálo bonbónové hlasování, vystupujícím jejich spolužáci dávali své hlasy v podobě sladkostí. Kolik bonbónů – tolik hlasů. Samozřejmě jsem se do hlasování zapojila také, ale ne tak zábavnou formou jako moji kolegové-porotci. Naše společně sečtené hlasy určily pořadí soutěžících.

Každý ročník (kromě čtvrtého) má svého šampiona a získali jsme i přehled, kdo patří mezi nejlepší mluvčí v kategorii I (1. a 2. ročník) a v kategorii II (3. ročník). Starší ruštináři (kategorie II) nenašli absolutního vítěze, protože první místo uděleno nebylo, ale na 2. místě se umístil Martin Malina a 3. místo si rozdělily Pavla Hubíková a Lenka Dvoracká. Mladší kategorie absolutního vítěze má. Stala se jí Karolína Hrubá z 1. A. Ostatní místa si rozdělili Jakub Mahdal z 1. A, Anna Motyčková z 2. A (2. místo) a Emma Vojtěchová z 2. A (3. místo). Vítězka školního kola má možnost zúčastnit se krajského klání 9. 3. ve Vsetíně.

V současné době celou společnost a také nás v hodinách ruštiny hodně zaměstnávají události na východě Evropy. My vývoj na Ukrajině sledujeme, svoji práci s ruštinou nevzdáváme, protože ruština je jazyk, kterým se mohou rozumní lidé dohodnout. 

V příloze tohoto textu můžete najít elektronickou nástěnku třeťáků, kteří na ní připomínají jména těch Rusů, kteří protestovali již proti ruské anexi Krymu. V Rusku ale kromě protestujících v ruských městech na demonstracích a kromě signatářů petice proti válce (těch je víc než milion a jejich počet stále roste) mluví sama ulice. O tom svědčí obrázky, které si můžete prohlédnout v příloze.

Alena Rosíková

Elektronická nástěnka

Moskva – Kreml
Velikij Novgorod
Sankt Petěrburg
Samara
Perm
Něvský prospekt – Sankt Petěrburg

Zdroj obrazové přílohy: nezávislé ruské médium Meduza (konkrétně: Протесты против войны запрещены в России. Но люди нашли способ высказать несогласие с Путиным На улицах по всей стране — граффити, листовки и наклейки, осуждающие вторжение — Meduza)