Za francouzštinou do Olomouce

Vedle němčiny, angličtiny a ruštiny se na našem gymnáziu vyučuje i krásný románský jazyk francouzština. Jazyk symbolizující nejen zamilovanou Paříž. Lze si jej totiž spojit s celým světem, protože se vyučuje na školách ve všech světadílech.

Několik studentek třetího a čtvrtého ročníku se v pátek 10. prosince pod dohledem paní učitelky Petruchové a Psíkové zúčastnilo exkurze do Olomouce právě po stopách francouzštiny. Cestou ze Starého Města ranním vlakem jsme pozorovaly krásy zimy, která zrovna panovala za okny, a po příjezdu do Olomouce jsme se vydaly uličkami města do prvního z cílů naší cesty. Tím byla Francouzská sekce Katedry romanistiky Univerzity Palackého, kde si pro nás učitelé i studentky připravili hezký program, při němž jsme se něco dozvěděly o studiu francouzštiny u nás i v zahraničí, možnostech budoucího zaměstnání, o francouzském umění… Došlo i na procvičení si našich jazykových dovedností při plnění úkolů, které pro nás přichystaly studentky, a v závěru jsme dostaly příležitost si promluvit i s rodilým mluvčím Samuelem.

Další část našeho programu se odehrála v univerzitní knihovně a po zajímavé prohlídce už jsme zamířily na prohlídku Stojanovy koleje a trošku jsme tak nahlédly pod pokličku života vysokoškolského studenta.

Finální částí programu byl rozchod v centru Olomouce, zašly jsme se ohřát do kavárny nad horké šálky s čajem či kávou, a poté nasát trochu vánoční atmosféry mezi stánky zimního jarmarku.

Výlet jsme si všechny opravdu užily a kromě příjemně stráveného pátku v předvánočním čase možná některé z nás i nachytaly inspiraci, jakým směrem se ubírat po střední škole.

Barbora Broklová 3.B