Pěvecký sbor SGV v Praze

V neděli 12. 12. 2021 jsme se sešli v 6:50 na parkovišti za morovým sloupem u SGV, kde přihlášení sboristé po předložení negativního AG testu nasedli do autobusu směr Praha.

Vždy jsem jako sbormistr počítal se „ztrátami“, kdy se několik zpěváků z různých důvodů (nemoc, dopravní komplikace atd.) nedostavilo na domluvený sraz. Jelikož žijeme právě v “době covidové”, předpokládal jsem další absence. Co se však v celé 17leté historii sboru nestalo? Dorazili všichni – včas a natěšení na nevšední zážitek. A tak se vydalo všech 57 sboristů včetně mě a mé manželky Aleny podpořit skvělý charitativní projekt, který organizuje již řadu let Česká televize v rámci vysílání adventních koncertů. Třetí letošní koncert byl na podporu Centra Kaňka (zařízení, které komplexně pečuje o děti s postižením a jejich rodiny) a natáčení probíhalo v basilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Díky skvělému řidiči Josefu Sedláčkovi jsme dorazili do Prahy již v 10:25 a po zaparkování jsme se přesunuli pěšky na majestátný Vyšehrad. Vzhledem k dobrému načasování jsme si v basilice udělali malou zkoušku a čekali na přichystání celého štábu ČT pro kvalitní zvukovou a obrazovou nahrávku. Díky dobré koncentraci a touze dobře reprezentovat SGV jsme interpretovali obě písně na „první dobrou“. Po kontrole režie jak zvukové – Aleš Podařil, tak i kamerové – Martin Kubala – nám pan režisér Adam Rezek poděkoval a popřál vše nejlepší do nového roku 2022. Také zazněla jeho vzpomínka a přání se opět setkat na Velehradě při Dnech lidí dobré vůle, které již několik let režíruje. Výběr skladeb: Spirit of God v úpravě Jamese Moora a písně na text Jana Ámose Komenského – Soude všeho světa pomohl šéfovi zvuku Aleši Podařilovi vystavět skvělou dramaturgii celého pořadu, který dokresloval kouzlo tohoto až posvátného místa, jakým Vyšehrad bezesporu je. Na koncertě dále zazněly mimo jiné skladby v podání dalších úžasných interpretů, jako je např.: Dana Šťastná, Collegium instrumentale, Radim Zenkl s Ondrou Kozákem, Iva Bittová a nezapomenutelná SBM. Celý nádherný pořad provázel svým slovem Jan Potměšil a Lucie Křížková.

Jelikož bylo celý den nádherné počasí a z Prahy se nikomu nechtělo, zajeli jsme i do centra a dali si 2,5 hodiny na zažití atmosféry našeho hlavního města. Zpáteční cesta po konečně opravené dálnici proběhla hladce – na Velehrad jsme v pořádku dorazili v 19:30. Díky všem za další sborový zážitek a všem příznivcům přeji co nejvíce zážitků ve vnímání krásy kolem sebe.

Filip Macek
sbormistr

Záznam koncertu si můžete pustit zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13913929621-adventni-koncerty-ceske-televize-2021/221562224300003/