Za Václavem Moravcem do Kroměříže

V úterý 11. 06. debatéři a studenti semináře ZSV vstávali brzo, aby byli v sedm ráno připraveni vyrazit do Kroměříže na besedu s Václavem Moravcem.

Odjezd v sedm, otravné zácpy, ale přežít se dají, nejvyšší (povolenou) rychlostí po dálnici, a už je tu Kroměříž, budova Agéčka, aula a – Václav Moravec.

Sedíme v první řadě, všechno máme jak na dlani. Padají dotazy, témata se střídají, Václav Moravec pozorně naslouchá, povzbuzuje, ukazuje, že v otázce je často už skrytá odpověď, navazuje na myšlenky tazatelů, shrnuje, vede k přemýšlení. Je příjemné s ním komunikovat – není to ten, co všechno ví, ale ten, kdo analyzuje, nic nepředstírá. Rád se v řeči vrací do svých studentských let, porovnává sebe – studenta se současným světem; nemusíme se stydět, že něčemu nerozumíme, je zjevné, že nás bere takové, jací jsme.

Dvě hodiny utekly jak nic. Zastavujeme se v ředitelně, abychom poděkovali panu řediteli, že jsme mohli přijet. Společná fotka s Václavem Moravcem, rychle do aut a zpátky na Velehrad. Stíháme přijít na čtvrtou hodinu a přemýšlíme o té revoluci ve školství, která je podle Václava to, co naše zem potřebuje. 

-RosA-