Debata ve vánoční Olomouci

V pondělí 20.11. vyrazila čtveřice debatérů do vánočně vyzdobené Olomouce na otevřenou diskusi pořádnou Muzeem umění Olomouc.

Otevřená diskuse na téma Deka enviromentálního žalu proběhla v Arcidiecézním muzeu. Mezi pozvanými odborníky, kteří diskutovali s návštěvníky muzea, byli psychologové Adam Suchý a Martin Nawrath, členové České psychologické aliance pro globální změny. Environmentální žal (také ekologická úzkost, klimatický žal, environmentální úzkost) je psychologická reakce na ztráty způsobené změnou klimatu nebo ničením životního prostředí. 

Naši debatéři byli pozvaní, aby společně s kolegy z debatního klubu AGKM předvedli ukázkovou debatu, která byla úvodem k celému setkání.  Debaty se aktivně účastnili Agáta Dufková a Martin Šálek. Z publika je podpořili Jan Kolařík a Mikuláš Just. Teze, kterou naši debatéři měli za úkol napadat, zněla „Klimatické protesty přinášejí více škody než užitku“. Během navazujícího programu se debatéři zúčastnili přednášky a následující diskuze a spolu s ostatními návštěvníky této akce vedli rozhovor o aktuálních klimatických problémech a jejich dopadu na mentální zdraví lidí.

Všichni bez výjimky ocenili, že získali spoustu nových informací a nový vhled do problematiky. Honza Kolařík, benjamínek naší skupiny, hodnotí celou akci takto: „Úvodní debata byla zajímavá. Myslím si, že naši debatéři dobře vyvraceli argumenty druhého týmu. Také následující přednášku a diskuzi jsem si užil. Dozvěděl jsem se nové věci a zajímavé bylo i to, jak je možné se na jedno téma dívat z různých úhlů pohledu.“

Agáta Dufková, DK PONTO