Přerov debatní

Dva debatérské týmy našeho školního klubu se o víkendu 3. – 5. 11. zúčastnily prvního turnaje Debatní ligy sezony 2023-2024 a tým Quis interrogabat? obsadil vynikající 3. místo.

Ondra Koutný se stal čtvrtým nejlepším mluvčím turnaje.

Debatovaly se teze Nárůst zakázkové ekonomiky přináší více škody než užitku, teze z oblasti politiky (v případě přerovského turnaje Hlas mladých voličů (do 26 let) by měl mít ve volbách dvojnásobnou váhu) a nepřipravená teze SŠ by měly zásadně navýšit počet volitelných předmětů na úkor předmětů povinných.

Na turnaji, který proběhl na půdě Gymnázia Jakuba Škody, se sešlo 16 týmů. Jednalo se o moravskou divizi turnaje. Asociace debatních klubů se rozhodla rozdělit první turnaj na tři divize – Morava, Čechy a Slezsko – a předejít tak skrumáži, ke které došlo na prvním turnaji v minulém roce, kdy se do Ostravy sjelo 50 (!) týmů a organizátoři se pořádně zapotili, než našli pro tak bohatě obsazený turnaj vhodné místo, ubytování pro zhruba 250 debatérů plus pěknou řádku rozhodčích a koučů.

Naše dva soutěžní týmy jsou velmi mladé, jsou v nich velkou měrou zastoupeni naši prváci a nutno říct, že jsou skvělí. Jistě také díky lídrům obou týmů – Ondrovi, Agi, Martinovi a Justinovi. A jaké jsou ohlasy našich čerstvých reprezentantů na proběhlý turnaj? Klárka například komentuje: Turnaj stál za to! Sice jsem byla trochu nervózní, ale nakonec jsem si to moc užila. Debatérům se líbilo mimo jiné i to, že rozhodčí po debatě dávají týmům srozumitelný feedback, ve kterém zdůvodňují své rozhodnutí. Další debatérka, Julie, shrnuje: Mě to moc bavilo. No a že jsme třetí – to pořád absolutně nechápu. Je to skvělé!

Další dva víkendy patří turnajům české a slezské divize. Jsme zvědaví, jaká bude účast týmů – napoví nám to, s kým se setkáme na druhém turnaji Debatní ligy v lednu 2024. Do té doby ale nebudeme odpočívat. Čeká nás soutěž anglické ligy, plánujeme pohárové akce a jiné aktivity, o kterých budeme průběžně informovat. Držte nám palce!

Debatní klub PONTO