4.A na exkurzi v Praze

A je to tady! To, co se v prváku zdálo nesmírně vzdálené. To, o čem nám ve druháku vyprávěli čtvrťáci. To, co se ve třeťáku zdálo, že neskutečně rychle přiblížilo, se naplnilo letos v září. Čtvrťácký výlet do Prahy.

Od konce června jsme všichni dobře věděli, že si máme koupit jízdenky na vlak, jenže… času bylo na všechno dost… , a tak nejeden z nás si kupoval jízdenku večer před odjezdem, ba někteří odvážní dokonce až ráno na vlakovém nádraží. Stejně rozmanité jako doba koupě našich jízdenek byla i cesta vlakem. Někdo preferoval poklidnou jízdu, zatímco u některých se i průvodčí zastavovali s úsměvy na tváři, možná i lehkou závistí…

Po příjezdu do našeho hlavního města se p. uč. Psíková ujala funkce hlavního historického průvodce. A společně s ní a p. uč. Ertlovou jsme se vydali poznávat taje pražských ulic. Navštívili jsme třeba úkryt atentátníků na Heydricha, na Vyšehradě katakomby či Klementinskou knihovnu se starou meteorologickou stanicí. Samozřejmě to nebylo jenom o památkách – protože krásné vzpomínky se nejlíp tvoří s přáteli a ještě líp s dobrým jídlem – a tak i my jsme si udělali velice příjemné večerní posezení v malebné hospůdce. O nějakou tu kulturní vložku se nám postaralo Švandovo divadlo s představením 1984 – takticky námi zvolené představení, tak, aby nám to spadalo do příprav na maturitu. A protože kultury není nikdy dosti, přivítal nás i pan senátor J. Bazala se svým zástupcem, kteří nás provedli po Valdštejnském paláci. Dokonce jsme se zúčastnili i jednání.

Věcí, co jsme jak společně, tak i jako jednotlivci zažili, je nespočet… Však myslím, že nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že tento výlet opravdu stál za to a krásně zahájil náš školní rok!

Jan Pavlacký