Cestovatelské dobrodružství v Polsku, Litvě a Lotyšsku

Účastníci ze Stojanova gymnázia, Velehrad se vydali na nezapomenutelnou cestu do Polska, Litvy a Lotyšska, aby poznali nové země a kultury.

Bylo to fantastické dobrodružství plné zážitků a neopakovatelných okamžiků. První zastávkou naší cesty bylo Polsko, kde jsme navštívili krásné hlavní město Varšavu. Procházeli jsme se po historické části města, zkoumali jsme různé kulturní památky. Večer jsme si zpříjemnili večerní procházkou po městě. Další zastávkou naší cesty byla Litva a její hlavní město Vilnius. Tuto část cesty jsme věnovali zejména poznávání kuchyně :-). Navštívili jsme historické objekty v okolí města, jako je například vodní hrad Trakai . Ve Vilniusu jsme také navštívili Staré město a Gediminasův hrad.

Poslední zastávka naší cesty skrze tyto tři státy byla Lotyšsko a jeho hlavní město Riga. V této části cesty jsme se věnovali poznávání místní kultury a nakupování místních výrobků a suvenýrů. Nemohli jsme si nechat ujít Centrální tržiště  jako jedno z největších v celé Evropě. Po dlouhých cestách jsme se rozhodli pro něco klidnějšího, a proto jsme se vydali na pláž v Jūrmale, kde jsme si odpočinuli a měli jsme i šanci vidět měsíční medúzy.

Celá naše cesta byla naplněna novými zážitky, kulturami a krásnými místy. Tento nezapomenutelný pobyt v Polsku, Litvě a Lotyšsku nám dal mnoho nových zážitků, které si budeme pamatovat po zbytek svého života. Navíc tato cesta byla velmi dobrým příkladem toho, jak se můžeme seznámit s novými zeměmi, lidmi a kulturami a jakým způsobem bychom se měli chovat vůči lidem, kteří jsou jiní než my.

Zuzana

A jaké dojmy cesta zanechala v dalších účastnících zájezdu?

Z celé této výpravy nikdy určitě nezapomenu na krásné moře a spánek na pláži. (Monika)

Má nejlepší vzpomínka na Litvu je moment,kdy jsem poprvé uviděla moře. Na pláži sice mírně foukalo, ale i to nás neodradilo vyzout si boty a zkusit moře. Byl to nezapomenutelný zážitek. (Lucie)

Nejvíce se mi líbila zajížďka ve Varšavě, hlavně když jsme jeli po pěší zóně. (Klára)

Dnes píšu o mém nejhezčím zážitku z celého našeho výletu, a proto musím zmínit večerní přespání u moře. Už cesta k moři byla velice příjemná.  Čerstvý vzduch, šustění trávy a stromů, šumění moře a tiché kroky mých kamarádů.  Zatímco jsme se všichni chystali ke spánku ve spacácích a v dekách,  mohli jsme pozorovat krásně zářící nebe plné hvězd.  Studený vítr nás ráno přívětivě přivítal a my jsme se probudili do dne plného nových zážitků a překvapení. (Zuzana)

Na našem tripu mě nejvíc zaujal palác kultury a vědy ve Varšavě a centrum Rigy. (Martin)

Nejvíce se mi líbilo Vlčí doupě a procházky po ruinách. (Zuzka)

Na tomto výletě bylo nespočet úžasných zážitků ale největším bylo čabraní v rozvlněném Baltském moři. (Jindřich)

Cestování je jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat nová místa a poznávat různé kultury. Nedávno jsem měl to štěstí podniknout úžasnou cestu s partou nadšených studentů přes Polsko, Litvu a Lotyšsko. Toto dobrodružství nám umožnilo prožít nezapomenutelné chvíle a objevovat nová a vzrušující místa.

Naše cestování začalo v Polsku, kde jsme navštívili krásné město Varšavu. Historie a kultura tohoto místa nás okouzlila. Procházeli jsme se krásnými ulicemi Starého Města, obdivovali Zamek Królewski (Královský zámek) a ochutnávali tradiční polská jídla jako pierogi a kielbasu. Varšava nás nadchla svým bohatým kulturním dědictvím.

Dalším zastavením na naší cestě byla Litva. Vilnius, hlavní město Litvy, nás přivítalo svým historickým centrem, které je zařazeno na seznamu světového dědictví UNESCO. Prozkoumávali jsme katedrálu sv. Stanislava a Vladislava a obdivovali jedinečnou architekturu. Litva nás také překvapila svými krásnými jezery a přírodou.

Náš poslední zastávkou bylo Lotyšsko a jeho hlavní město, Riga. To bylo opravdovým vrcholem naší cesty. Procházeli jsme se po starém městě Riga, kde jsme obdivovali středověkou architekturu a vyzkoušeli místní speciality, jako je černý chléb a sledě. Nezapomněli jsme také navštívit pláže u Baltského moře a užít si slunce a mořský vzduch.

V průběhu celé cesty jsme se nejen poučili o historii a kultuře těchto zemí, ale také jsme vytvořili pevné přátelství a nezapomenutelné zážitky. Bylo to dobrodružství, které nás obohatilo a inspirovalo. (Lukáš)

Na této naší cestě jsme toho zažili spoustu, v každé zemi a v každém městě bylo něco, co mě zaujalo. V Polsku se mi nejvíce líbila noční Varšava, kde jsme viděli spoustu budov kde byly známé módní značky. Byla jsem ráda, že jsem i přes mé strachy dokázala vyjet výtahem na věž, která měla 30 pater. V Litvě mě také zaujalo noční město, které jsme si krásně prošli, zaujal mě také vodní hrad Trakai, kolem kterého se dalo krásně procházet. Nejlepší z celého pobytu v Litvě byla možnost jít spát k moři, to jsem si užila. V Lotyšsku jsme se podívali k moři, které bylo nádherné, a navštívili jsme spoustu dalších krásných míst. Na tento výlet budu dlouho a s radostí vzpomínat a moc bych chtěla poděkovat, že jsme dostali možnost se do těchto států podívat, pro mě to byl nezapomenutelný zážitek. Děkuji. (Nikola)

Na této cestě se mně líbilo všechno. Moc se mně líbilo  vlčí doupě a mše svatá v Čenstochové. Taky spánek na pláži a plavání v moři. (Jan)

Víte, že jsme spolu strávili poslední dny léta? Díky za ně! (Alena)

Za mě bylo super všechno, ale vyzdvihnout bych chtěl tržiště v Rize, které bylo poměrně velké, a ochutnal jsem zde místní polévku, a dále jsem si hrozně užíval dlouhé přejezdy v autě, kde jsem mohl dospat spánkový deficit. Nejraději bych si to celé zopakoval znovu, protože to nemělo chybu. (Marek)

Ráda bych touto zprávou poděkovala všem, kteří se této akce zúčastnili. Dostalo se nám velké množství příležitostí zažít něco nového nebo si připomenou zážitky minulé. Za mě byly asi nejlepší cesty autem. Jistě to nebylo něco zázračného, většinou jsme jen jeli po dálnici, ale myslím, že to za ty dlouhé společné chvíle, které nás spojovaly kolektivním bolením, definitivně stálo. (Tereza)

Děkuji za nádherný týden, který jsem mohla s vámi prožít…..jsem vděčná, obohacena…Deo gratias♥ (Vojtěcha)