Členové DK PONTO rozhodčími v Praze na finále Debatiády

V sobotu 10. 6. se pětice členů Debatního klubu PONTO vypravila do Prahy, aby se účastnila finále dětského debatního turnaje Debatiáda.

Tato událost představuje vrchol sezóny pro všechny dětské debatéry z celé republiky a studenti z klubu PONTO reprezentovali naše gymnázium na této prestižní soutěži jako dobrovolní rozhodčí.

Letošní finále Debatiády se odehrálo na pražském Arcibiskupském gymnáziu. Tyto prostory poskytly našim studentům útočiště již letos v dubnu, kdy je navštívil náš školní sbor. I to je důvod, proč pro mnohé z nás nebylo prostředí cizí, a celé rozhodování tak bylo o to příjemnější.

Příprava na Debatiádu byla důkladná. Museli jsme si nejdříve dobře nastudovat metodiku jak tohoto formátu, tak i způsobu rozhodování. Debaty neprobíhaly v obvyklých tříčlenných týmech, jak jsme zvyklí ve středoškolském formátu, nýbrž v týmech dvoučlenných. I zde se ale řečníci specializovali na různé funkce. Na svá vystoupení se debatéři připravovali – v rámci přípravy studovali internetové zdroje, analyzovali statistiky a trénovali své přesvědčovací schopnosti a také dovednosti reagovat na argumenty soupeřů.

Každý tým se utkal s několika soupeři a musel obhájit svůj názor na dané téma. Teze pro finálový turnaj byly dvě: „Systém přijímacích zkoušek na střední školy by se měl změnit“ a „ČR by měla motivovat k vyšší volební účasti“. Naši debatéři v roli porotců měli možnost rozhodovat debaty na obě tyto teze, ovšem finálovou debatu už rozhodovali pouze akreditovaní rozhodčí. Diskuse byly živé, vášnivé a plné argumentů. Mladí debatéři se vyrovnávali s náročnými otázkami a dokázali, i přes svůj nízký věk, brilantně reagovat na protiargumenty svých soupeřů. Celý turnaj nakonec vyhrál tým z debatního klubu  víceletého gymnázia ze Šlapanic.

Pro všechny debatéry se stal turnaj skutečně přínosnou zkušeností, jak ostatně sami říkají. Mikuláš (Just) komentoval svou motivaci zúčastnit se finále Debatiády takto: „Pro každého debatéra je jednou z latěk, ke které míří, být rozhodčím. Díky Debatiádě si to někteří debatéři z našeho klubu, včetně mě, mohli vyzkoušet. Byla to dobrá zkušenost a skvěle prožitý den. Bylo tam spoustu známých tváří, které znám z debatních turnajů, ale i tváře nové, a hlavně skvělá atmosféra.“

Naše akreditovaná rozhodčí Markéta (Ambrozková) přidává: „Formát Debatiády mě velice zaujal, bavilo mě rozhodování v panelu a mladí debatéři mě překvapili svými výkony. Ráda jsem také viděla známé debatní tváře a jediným vroubkem skvělého zkušenosti bylo brzké ranní vstávání, abych stihla přijet do Prahy.“

Debatní klub PONTO se na Debatiádě prezentoval skvěle. Naši rozhodčí na zkoušku prokázali nejen svou schopnost analytického přemýšlení a rychlé reakce, ale i to, že rozumí debatě jako takové.

Martin Šálek, DK PONTO (s využitím AI)