Dejte slunečnicím kvést!

V pátek 24. 02. 2023 se odehrála ve vestibulu školy vzpomínková akce. Už i naši studenti jsou, bohužel, pamětníky: přesně před rokem v tento den byla napadena samostatná Ukrajina.

Ruštináři z 1.-3. ročníku vyzvali ostatní, aby nezapomínali.

Na konci druhé hodiny se rozlehly školou zvuky elektrické kytary. Znalci poznávali první tóny skladby Sluneční hrob, které je vedly do vestibulu školy. Tam je uvítala velká spousta slunečnic, které se staly kulisou celého happeningu. Slunečnice – symbol Ukrajiny.

Tóny písně se ztiší, na schodišti stojí tři dívky. Vypráví příběh mladé ženy, která utíká v prvních dnech války z bombardované Ukrajiny. Z Deníku uprchlice Oksany Maslovy zazní šest úryvků. Na konci je hrdinka konečně v bezpečí, ale tak daleko od domova… Pod vším stále tiše zní skladba skupiny Blue Effect. Poslední Oksanina slova a hudba Vladimíra Mišíka zazní naplno. Text písně, který prvně rezonoval v souvislosti s ruským vpádem do Československa, je opět nechtěně aktuální. Skladba končí, ozývá se potlesk. Poslední slovo patří výzvě: „Nezapomínejte na Ukrajinu!“

Na balkóně vstupní haly se plní pokladnička. Konec akce je trochu nasladko – za dobrovolný obnos si můžete posloužit dobrotami, které se nabízí účinkujícím i divákům. Výtěžek pošleme na konto Člověk v tísni. Sláva Ukrajině, ale hlavně klid a mír. To je naše přání, které jsme v pátek poslali do světa.

-RosA-