Moštování na zahradě

Již mnoho dní chodím po inernátě, ale žádný plakátek na nástěnce, který jsem kdy na škole potkal, nebyl tak zarážející jako tento.

Moštování na zahradě – nadpis plakátku. „Chcete toto být vy?” – text, který směřuje na obrázek tří můžů točících za těžce vypadájící kolo, které nám všem, kdo ještě nikdy nemoštovali, mělo nejspíš připadat jako moštovač. Původně jsem byl skeptický. Moštovat? Jaký to zvláštní zájem, co v životě mít. Jistě to bude mnoho práce (jak naznačoval obrázek) a pramálo moštu – říkal jsem si. Ach, jak jsem se mýlil.

Dne 13. října vychovatel Šimon Král zahlásil do rozhlasu, že se jde moštovat a kdo chce jít také, může. Na tento první ohlas jsem dělal, že neslyším a až na druhý ohlas, kdy pan vychovatel změnil kontext toho, že bychom nešli moštovat, ale mošt koštovat, jsem byl ohlasem zaujat. Vydal jsem se tedy na zahradu a nemohl jsem uvěřit svým očím. Moštovač totiž nebyl takový, jaký jsem si pamatoval z obrázku. Byl malý a vypadalo to, že se s ním dá poměrně jednoduše zacházet. Vypadal čistě svou podobou zajímavě. Páni vychovatelé za mnou došli a řekli, že žádný mošt ke koštu zatím není – že ho musíme teprve udělat. V ten moment jsem si řekl: „Aj, spadnul jsem do pasti – teď musím moštovat a s mým volným časem se můžu rychle rozloučit.“ Každopádně jsem se opět mýlil. Totiž, tento moštovač je velice překvapující. Vypadá skoro jako barel, z dob divokého západu, jehož víko je otevřené k prostoru pro velkou železnou tyč, která je uprostřed. Když do něj následně dáte rozemletá jablka a začnete na ně tlačit – z jablek vyteče přes místa mezi prkny barelu zlatý nektar, jenž se spouští po cestičkách postavených u štěrbin tohoto moštovače, snašejících tento mošt do kastrolu – během sekund, skoro bez úsilí. Wow, říkal jsem si. Prvních 20 dcl bylo hotovo zhruba za minutu, a to jsem jen přitlačil na víko bez jakéhokoli úslí. Bylo to naprosto úžasné. Má očekávání byla naprosto převrácena a můj zájem o moštování začal. Ukázalo se, že na víko jde následně upevnit i další železný díl, který se přišroubuje na železnou tyč uprostřed a když se s ním začne točit (pomocí jiné železné tyče) – šroubuje se dolů, tím mačkaje jablka – tím vytlačuje mošt.

Netrvalo dlouho a na zahradě se již tvořily fronty žáků, chtějících tento mošt ochutnat. Celý tento proces moštování se nakonec stal velice zajímavým a zábavným a rozhodně bych ho doporučil každému, kdo o moštování ještě jakživ neslyšel. Můj zážitek hodnotím 10/10 a již si plánuju, jak si jako dospělák na svou zahradu sám pořídím moštovač…

Václav Kapsa, 3.B