Debatní klub SGV na International Debate Tournament Ljutomer

Jaká je nejpohodlnější cesta spojit se s ostatními středoškoláky z celého světa z pohodlí Vašeho domova? Přihlásit se na online mezinárodní debatní turnaj!

Společně s debatéry z AGéčka jsme se 11.-13. 3. přihlásili na International Debate Tournament Ljutomer. Kdo by si ovšem myslel, že na Ljutomerském turnaji potká převážně Slovince (vzhledem k tomu, že Ljutomer je slovinské město), byl by na omylu. Hong Kong, Pakistan, Israel, Singapore nebo třeba Taiwan Debate Union byly názvy jedněch z největších mezinárodních týmů. Zmiňované týmy však spadaly do jiné divize. V naší divizi bojovaly například týmy z USA a Mexika a několika afrických zemí (Ghana, Zimbabwe).

Jak ale takový turnaj probíhá? Je potřeba se připravit na několik tezí a objasnit si pár nových pojmů. Je libo vigilant groups, devolved government, highly skilled workers nebo military conscriptions?! Vzhledem k silné mezinárodní konkurenci jsme u příprav proseděli několik večerů. Debatování bude ale vždy o samotném obhajování či vyvracení tezí, a proto mnohem důležitější než mít dobrý case je být schopen svoje tvrzení obhájit.

Obhájili jsme si tedy alespoň jednu debatu? Ano, odnesli jsme si přesně jedno vítězství, což je vzhledem ke konkurenci obstojný výsledek. Odnesli jsme si ale i něco jiného? Odnesli jsme si skvělé zážitky, např. při jedné z debat jsme u opozičního týmu zaznamenali „světový rekord“ v počtu vyřčených slov za minutu aneb když pochopíte hlášku našeho sbormistra pana Macka: „vy nemusíte při tom zpěvu dýchat“. Mimo to si odnášíme i nové známosti se studenty z celého světa. Snad si opravdu zadebatujeme s debatéry z Mexika a Itálie! A ještě jeden bonus – zlepšení v angličtině. To vše z pohodlí našeho internátu.

Když si tak čtu, co píšu výše, napadá mě jediné. Kde asi těchto pár vět čtete vy? Doma, z pohodlí Vašeho gauče? Nebo v pokoji na internátu? Všechno z pohodlí vašeho domova? Jestli ano, tak teď už se stačí jen přihlásit a třeba získáte výhry i dvě!

Jiří Nevřivý (4.A)