Debatéři SGV na druhém ligovém turnaji

Akreditovali jsme jeden tým, který dokázal mezi 27 zúčastněnými obsadit páté místo se stejným počtem výher jako první čtyři týmy. Jirka Nevřivý se stal šestým nejlepším debatérem turnaje se ztrátou pouhých čtyř debatérských bodů na vítěze.

Pod vlajkou týmu HOESenky debatoval tentokrát nejen jeho stálý člen a kapitán, Jirka Nevřivý, ale i Martin Šálek z týmu PONTO, Monika Skopalová – volná debatérka, a také výpomoc z Debatního klubu AG, Karolína Jurčová a Pavlína Zádrapová.  Bylo potřeba obsadit celý turnaj, to znamená 5 debat, které proběhly od pátku 11. 02. do neděle 13. 02. Každé debaty se muselo zúčastnit tříčlenné, dobře připravené a spolupracující družstvo. Sestavit soupisku bylo vzhledem k dobíhajícím prázdninám velmi obtížné, ale přesto se to podařilo. 

Na druhý turnaj Debatní ligy, který se konal online, byly avizovány dvě teze, na které jsme se mohli dopředu připravit:

  • Kryptoměny by měly být zakázány
  • ČR by měla zabránit vylidňování venkova (P)

Přípravě jsme věnovali hodně času a využili jsme i trenérské pomoci a erudice Romana Uhlíře, rozhodčího a v minulosti i aktivního debatéra, který se nám věnoval již podruhé. Stal se tak po předešlém soustředění, které proběhlo na podzim v Kroměříži, vlastně již naším stálým spolupracovníkem. Výsledek našeho týmu okomentoval Roman v textovce zaslané bezprostředně po turnaji takto: HOESenkám se dařilo – vyhráli čtyři debaty z pěti! Mám z týmu radost! A s tím se nedá než souhlasit. Kdo se debaty zúčastnil, ten si užil i pořádný adrenalin, jde tam totiž o umění každého mluvčího a zároveň o spolupráci všech členů týmu. Naši debatéři jeli na dvou platformách  – Zoomu, kde probíhala debatní vystoupení, a na Discordu, kde náš tým komunikoval interně.

Zbývá ještě doplnit, jaká byla na turnaji nepřipravená teze. Vzhledem k probíhající olympiádě v Číně byla nabídnuta aktuální a provokativní teze Velké sportovní akce by neměly být pořádány v zemích porušujících lidská práva. Náš tým debatoval tuto tezi z pozice negace, a i přes to dokázal najít dostatek argumentace, aby debatu vyhrál.

Příští turnaj probíhající letní sezony se uskuteční v březnu v Praze.

(DK PONTO)

Velehradský tým se vklínil mezi tradičně výborné týmy Gymnázia Open Gate a Mendlova gymnázia Opava