Naši debatéři ve Fokusu Václava Moravce

Dne 12. října jsme s Debatním klubem Ponto vyrazili na živé vysílání Fokusu Václava Moravce a na návštěvu Senátu.

Cesta ubíhala příjemně, někteří si četli, jiní si doplňovali své znalosti kinematografie, zatímco pár z nás ještě dolaďovalo společně s panem učitelem Kletvíkem otázky, na které jsme se chtěli v živém vysílání zeptat. Po příjezdu do Prahy jsme se šli ubytovat do našeho hotelu, převléct se, a jelikož nás už čas tlačil, vydali jsme se do Trojského zámku, odkud vysílání proběhlo. Uvnitř jsme si odložili kabáty a bundy, trochu se porozhlédli po nádherném interiéru a vydali se do sálu. Poté již následovalo samotné vysílání, které proběhlo dle očekávání v naprostém klidu a pořádku. Třem studentům z našeho gymnázia bylo umožněno se zeptat na dotaz přímo ve vysílání. Já jsem se kupříkladu ptal na otázku, zda se ještě stále uvažuje o evropské federalizaci a jaké by byly s tím spojené problémy. Svou otázku jsem směřoval na bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindu a na eurokomisařku Věru Jourovou. Od paní Jourové se mi dostalo jednoznačně odmítavé odpovědi, pan Dzurinda se však na toto téma rozvyprávěl více a vyslovil své nadšení pro tuto myšlenku.

Celý večer poté korunovala debata našich studentů s panem Moravcem, který se s námi po vysílání zastavil na tři čtvrtě hodiny dlouhou debatu na nejrůznější témata, která nás zajímala. Hlavními tématy bylo například školství a jeho stav u nás, celkový stav politiky a naší země a také současné dění kolem prezidenta naší země a jeho kanceláře. Bylo opravdu zajímavé setkat se s Václavem Moravcem osobně a slyšet jeho skutečné názory bez neutrální a subjektivní pózy, kterou jako moderátor musí v televizi zaujímat.  

Druhý den přišla  na řadu návštěva Senátu debata s panem senátorem Pavlem Fischerem, který v roce 2018 kandidoval na prezidenta ČR. Pan senátor působil velmi příjemně a otevřeně reagoval na všechny naše položené otázky. Hlavním tématem naší debaty byl zdravotní stav pana prezidenta a poněkud zvláštní způsob, jakým se hradní kancelář k jeho stavu vyjadřuje. Dalším z témat byl také v dnešních dnech poměrně často skloňovaný článek 66 naší ústavy týkající se odvolání prezidenta země v případě jeho neschopnosti vykonávat úřad. Zajímavé je, že pan senátor se ještě ten den vyjadřoval na toto téma v televizi. Že bychom mu dali inspiraci? Kdo ví? Naše debata se odehrála v zeleném salónku, kde se v roce 1938 psaly naše dějiny, neboť se tam představitelé našeho státu dověděli o mnichovské dohodě. 

Následovala už jen cesta na vlakové nádraží a cesta domů vlakem, která se i díky tomu, že jsme objevili možnost sesunout křesla v jednotlivých kupé do polohy postele, nesla ve velmi unaveném a klidném tónu. 

Tento výlet byl jistě pro nás pro všechny nezapomenutelným zážitkem, který se nepoštěstí každému a na který budeme všichni ještě dlouho vzpomínat. 

Martin Šálek
Debatní klub Ponto

Fokus Václava Moravce můžete zhlédnout zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/221411030530007/