S ruštinou do světa

Díky návštěvě Patricie Novotné, studentky MU v Brně, jsme se v hodinách ruštiny mohli podívat do Uzbekistánu...,

…místa, kam vyjeli na letní školu studenti Fakulty ruského jazyka a literatury MU.Patricie nás zavedla také do Bulharska, kde strávila celé léto jako delegátka.

Jestli se ptáte, jak spojuje ruský jazyk tyto dvě země, potom vězte, že v Bulharsku se také píše azbukou; i když bulharský jazyk není v žádném případě shodný s ruštinou, rusky se tam velmi dobře dorozumíte.  A v druhé navštívené zemi, Uzbekistánu, je ruština přímo jazykem mezikulturní komunikace.

My jsme Patricii na oplátku informovali o naší cestě do Pobaltí. Mnohé z toho, co jsme viděli v Litvě a Lotyšsku, jí nebylo neznámé, protože v Pobaltí strávila během studia celý semestr v rámci programu Erasmus. Její cesty začaly vlastně už v době, kdy byla žákyní SGV – jak sama říká, na letní školy ve Volgogradu a Moskvě, které absolvovala jako středoškolačka, stále vzpomíná.

S ruštinou se nám tedy otvírá nový kout světa – Střední Asie. Tak že bychom vyrazili? Proč ne, hned po návštěvě Tallinnu, který si na mapě Pobaltí ještě určitě musíme odškrtnout.

-RosA-